Taktyka pola walki w rekonstrukcji historycznej

36491_580353695323501_1606998365_n

Taktyka pola walki w rekonstrukcji historycznej

Rekonstrukcja historyczna, to obok wszystkich zagadnień związanych z umundurowaniem, oporządzeniem czy budową dioram, także próba odtworzenia realiów pola bitwy. Z jednej strony odnosi się ona do bezpośrednich zachowań żołnierza podczas walki. Z drugiej zaś ma pokazać te zachowania w znacznie szerszym ujęciu, czyli na tle działań drużyny, plutonu czy nawet kompanii.

Dzięki zgłębianiu zapisów zawartych w ówczesnych regulaminach, możemy w miarę dokładnie zaprezentować wybrane modele działań taktycznych, adoptując je oczywiście do realiów pola inscenizacji historycznej. W efekcie realizm prezentacji wydarzeń jest na dużo wyższym poziomie, dając tym samym (widzom i samym rekonstruktorom) pogląd na to, jak ważne było umiejętne zgranie szeregu działań prowadzonych na polu bitwy. Jak istotna była umiejętna współpraca z innymi rodzajami broni (broń pancerna, artyleria) oraz finalnie, jak złożonym i wymagającym zagadnieniem jest taktyka i właściwa interpretacja wydarzeń podczas walki. Ograniczenia związane z łącznością, różnorodność broni wykorzystywanej przez przeciwnika czy bitewny zgiełk ograniczający komunikację powodowały, że wyszkolenie żołnierzy, zarówno na poziomie indywidualnym jak i oddziału, nabierały szczególnego znaczenia. Umiejętność dostosowania się do sytuacji, szybkość reakcji i zgranie pododdziałów, bardzo często decydowały o powodzeniu lub porażce. A umiejętności te były efektem intensywnych szkoleń i wielu ćwiczeń.

Chcąc możliwe najlepiej przedstawić typowe dla drużyny czy plutonu manewry taktyczne, tworzymy programy szkoleń oparte na wytycznych z materiałów historycznych. Przy okazji naszych manewrów i różnego rodzaju ćwiczeń, staramy się prowadzić zajęcia nie tylko w oparciu o podstawowe zdania taktyczne, ale także rozbudowując je o dodatkowe elementy, zmuszając m.in. improwizacji. Dzięki temu podczas inscenizacji nasze zachowania są jak najbardziej zbliżone do ówczesnych, a dodatkowo potrafimy odwrócić w sposób, który jest dla widza niemal niezauważalny, sytuacje gdzie jest zagrożona poprawna realizacja założonego scenariusza inscenizacji.