VOLKSWAGEN KÜBELWAGEN

977045_660415243984012_192379243_o

VOLKSWAGEN KÜBELWAGEN

(Typ 82)

 

Powstanie tego chyba najbardziej charakterystycznego, rozpoznawalnego i dość jednoznacznie kojarzonego niemieckiego samochodu lat wojny, jest ściśle związane z rozpoczętym przez Adolfa Hitlera programem tzw. samochodu ludowego. Samochód, który w zamyśle miał być dostępny dla każdego (jego cena miała być na poziomie akceptowalnym dla większości społeczeństwa – 990 RM), a którego produkcja i sprzedaż ruszyła 1 sierpnia 1938 roku, doczekał się także wersji wojskowej. Prace nad nią rozpoczęto już w styczniu 1938 roku, kiedy proces konstrukcyjny nad wersją cywilną, był już niemal na ukończeniu (VW 38).
Efektem wysiłku zespołu konstruktorów, których podstawowym założeniem miała być prosta konstrukcja, wysoka niezawodność i niskie koszty wytworzenia (oparciem miało być szereg podzespołów z modelu cywilnego, w tym możliwość zaadoptowanie niemal niezmienionego podwozia z wersji cywilnej) był pojazd, wywodzący się w prostej linii z modelu produkowanego na rynek cywilny. Pierwsze próby terenowe tego samochodu (określanego jako „Stuka”, powstał tylko prototyp) miały miejsce w listopadzie 1938 roku. Zaprezentowany na poligonie samochód miał napęd na tylną oś, zbliżone do cywilnego nadwozie (bez bocznych drzwi) i minimalnie zmodyfikowany w porównaniu z wersją cywilną silnik. Prezentacja była udana i oglądającym przedstawicielom wojska, samochód generalnie przypadł do gustu. Mimo to, zgłoszono szereg poprawek (jak się później okazało, było ich na tyle dużo, że wymagały niemal całkowitego przekonstruowania nadwozia).
Dostarczona wcześniej specyfikacja została zmodyfikowana i uzupełniona o konieczne zmiany. Chodziło m.in. o opracowanie wersji z napędem na cztery koła (co ciekawe, podczas prac konstrukcyjnych całkowicie pominięto tą możliwość) i zmianę kształtu nadwozia (ważne były m.in. drzwi boczne oraz zwiększenie sztywności całej konstrukcji). Nowy, lekki samochód dla armii (tak był określany w zamówieniu złożonym przez armię) miał mieć także możliwość wprowadzania szeregu modyfikacji, mających na celu stworzenie na jego bazie pojazdów specjalistycznych (wersja zaprezentowana na poligonie na to nie pozwalała).

Wychodząc naprzeciw wszystkim zgłoszonym poprawkom oraz mając na uwadze kluczową dla całego projektu, prostotę konstrukcji (oraz wagę, która miała być jak najmniejsza: do 950 kilogramów z czterema żołnierzami i wyposażeniem), opracowano samochód, który określono jako Typ62. Już w marcu 1939 roku w obecności wojskowych, przeprowadzono pierwsze próby terenowe, które zostały przyjęte z umiarkowanym zadowoleniem. O ile sam wygląd samochodu został przyjęty bez zastrzeżeń (cienkie blachy z charakterystycznym przetłoczeniem na całej długości), podobnie jak sztywność całej konstrukcji, o tyle poprawie musiały ulec własności jezdne. Jazda terenowa wymagała zwiększenia prześwitów nad kołami oraz zmian w skrzyni biegów. Konstruktorzy zmienili przełożenia za pomocą dodatkowej przekładni na tylnej osi. Poprawiło to wyraźnie zdolność do jazdy po bezdrożach, jednak zwiększyło wagę samochodu do 750kg, co zostało jednak przez armię zaakceptowane (do tego należy doliczyć dodatkową wagę czterech żołnierzy).

Ciekawostką, którą warto odnotować, jest fakt uczestnictwa (prawdopodobnie serii testowej w liczbie 25 sztuk) VW Typ62 podczas Kampanii Polskiej 1939 roku. Testy wypadły pomyślnie, choć zasugerowano kilka zmian. Po ich wprowadzeniu i dalszym dopracowaniu samochodu, powstała wersja finalna, czyli Typ82 (pojawiła się w grudniu 1939 roku). Użytkownicy wypowiadali się bardzo dobrze o własnościach jezdnych, wysokiej niezawodności czy możliwości przeprowadzenia napraw przy pomocy najprostszych narzędzi. Typ82 był wyposażony w 4 cylindrowy, chłodzony powietrzem silnik (niemal identyczny jak w wersji cywilnej) oraz koło zapasowe umieszczone na przedniej masce (wersja Typ62 nie posiadała tak zamontowanego koła zapasowego). Tak przygotowany model został wprowadzony do masowej produkcji jako le.gl. Pkw-K1 (Typ82), popularnie określany jako  Kübelwagen (nazwa nawiązywała do wcześniejszych pojazdów tej klasy, czyli tzw. lekkich samochodów terenowych). Wersja Typ82 była produkowana w czterech podstawowych wersjach:

  • Kfz 1 – czteromiejscowy lekki samochód terenowy (wyprodukowano blisko 37.350 sztuk)
  • Kfz 2 – trzymiejscowy lekki samochód łączności (z linii fabrycznych wyjechało ich 3326 sztuk)
  • Kfz 2/4 – dwumiejscowy samochód warsztatowy (ich liczba nie jest dokładnie znana)
  • Kfz 3 – czteromiejscowy samochód rozpoznawczy (wyprodukowano blisko 7.600 sztuk) z charakterystycznym ramieniem na zamontowanie karabinu maszynowego MG34/42

Łącznie z produkowanymi dodatkowymi wersjami specjalistycznymi, liczba wszystkich odmian Typu 82, jest określana na poziomie blisko 52.000 sztuk.

Wersja, którą dysponujemy to klasyczna i najbardziej liczna odmiana, typu Kfz 1, datowana na 1943 rok.