Kurtki maskujące Sumpfmuster 43 w Normandii 1944

395618_160095330825649_1297945066_nKurtki maskujące Sumpfmuster 43 w Normandii 1944

Opracował: Steiner


Na podstawie artykułu zamieszczonego we francuskim miesięczniku Armes Militaria Magazine No 227, można dojść do wniosku, że w Normandii, w czasie lądowania Aliantów 6 czerwca 1944, część jednostek niemieckich, zwłaszcza zmotoryzowanych i pancernych Wehrmachtu, miała na wyposażeniu kurtki maskujące we wzór Sumpfmuster 43. Jako przykład podano grenadierów pancernych 21 dywizji pancernej WH, a w szczególności żołnierzy Kampfgruppe von Luck. 

Order de Batail Kampfgruppe von Luck wyglądało następująco:
II. Pz.Gren Rgt. 125 (mot)
3./Pz.Gren Rgt. 135 (opanc)
4./Pz.Rgt. 22
StuG Abt. 200
Pz.AA. 21 

Co ciekawe we wzór maskujący Sumpfmuster 43 są tylko kurtki. Pokrowce na hełmy pozostają we wzór Splittermuster. Zastanawiająca jest także minimalna ilość oporządzenia na żołnierzach. Podstawą jest pas z ładownicami, puszka z maską p.gaz, ewentualnie bagnet (gdy żołnierz uzbrojony jest w karabin). Nie widać, aby żołnierze nosili szelki, A-Ramy, chlebaki, manierki, menażki, łopatki piechoty i inny sprzęt skutecznie utrudniający ciche i skryte podejście do przeciwnika. Biorąc pod uwagę, że po 6 czerwca KG von Luck „uganiała się” za brytyjskimi spadochroniarzami z 6 Dywizji Powietrzno-Desantowej, taki stan rzeczy raczej nie dziwi. Był on spowodowany koniecznością i potrzebą chwili.

Ciekawe są także zestawienia poszczególnych elementów umundurowania, np. kurtki maskującej i białych drelichowych spodni roboczych. Lub drelichowych spodni mundurowych wypuszczonych na trzewiki, bez żadnych spinaczy, bez wpuszczania w skarpety. Można także zobaczyć na zdjęciach, że część żołnierzy posiada kurtki maskujące z kapturem, powszechnie uważanych za wyposażenie strzelców wyborowych WH.

Sposób noszenia oporządzenia sprawia wrażenie daleko poza regulaminowego, tak, jakby dla żołnierzy ważniejsza była wygoda, funkcjonalność i pewien komfort.  O czym świadczyć może umiejscowienie ładownic do pistoletu maszynowego MP 40; ładownice są zupełnie z boku. W przypadku ładownic do karabinu, żołnierze posiadają jedną lub dwie standardowe skórzane trzykomorowe ładownice wczesnego wzoru – szyte, nie nitowane, będąc uzbrojonymi w karabiny Mauser 98k, oraz karabiny automatyczne G41.