Wiosenne manewry w Brochowie

W dniach 22. i 23. marca 2014 nasza grupa spotkała się w Brochowie, na skraju Puszczy Kampinoskiej, by odbyć ćwiczenia polowe. Poza świetnym terenem do zajęć taktycznych dla części z nas była to swoista podróż sentymentalna, gdyż w tym samym miejscu odbyła się inscenizacja Bzura 2003.

W programie manewrów była musztra, obsługa broni, zachowanie na polu walki i obsługa sprzętu ciężkiego oraz taktyka. W ramach współpracy z Fundacją Wojskowości Polskiej mieliśmy do dyspozycji działo PaK40 oraz czołg Panzer II.  Oprawę pirotechniczną zapewniła nam firma Thunder.

Pierwsza część ćwiczeń była czysto praktyczna, trenowaliśmy poruszanie się w polu pod ostrzałem broni lekkiej oraz artylerii. Skupiliśmy się także na zagadnieniach dotyczących zasad bezpieczeństwa w trakcie inscenizacji historycznych.

W manewrach wspierało nas Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska oraz Pan Włodek Rapkiewicz, który w szczegółach przedstawił nam zasady działania i sprawnej obsługi poszczególnych typów broni oraz reguły bezpiecznego ich wykorzystania w trakcie rekonstrukcji.