OPERACJA „NORDWIND”

Na przełomie stycznia/lutego 2015 roku, wzięliśmy udział w kolejnej odsłonie interaktywnego projektu historycznego, realizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska. Koncepcja tego wydarzenia (i innych mu podobnych) opiera się o prezentację wydarzeń w kilku lokalizacjach, przy czym każde z nich stanowi uzupełnienie poprzedniego i razem tworzą całość ilustrującą konkretną operację historyczna. Tym samym każdy z widzów ma okazję zobaczyć na określonym obszarze obie strony frontu i prowadzone na jego linii działania. Dzięki temu też, jest możliwość pokazania wybranych wycinków działań w różnych miejscach, zwracając każdorazowo uwagę na inny obszar walk, specyfikę frontu lub odnieść się do bardzo konkretnego, charakterystycznego wydarzenia.

Miniona impreza (wydarzenie), to tym samym obok kilku ciekawie zaaranżowanych sytuacji z naszym udziałem (skryte podejście pod nieprzyjacielskie pozycje i rozwiniecie do ataku, zasadzka na skrzyżowaniu czy natarcie na wysunięty amerykański posterunek), także „historyczna” pogoda, która nadała całemu projektowi właściwego klimatu i atmosfery. Mamy tym samym nadzieję, że licznie przybyli cywilni uczestnicy projektu, poczuli choćby namiastkę tego, co było treścią działania w zimowych warunkach oraz (co najważniejsze) poszerzyli swoją wiedzę.
Bardzo dziękujemy Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska za zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu, a kolegom z innych stowarzyszeń i grup (Big Red One, Hell on Wheels, Barbarossa) za współpracę i przyjacielską atmosferę.