OPERACJA „WIOSENNE PRZEBUDZENIE”

Weekend 18-20.03.2016 reprezentacja naszego stowarzyszenia gościła w Belgii. Tym razem otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w operacji „Wiosenne Przebudzenie” (Operation Frühlingserwachen), której organizatorem było belgijskie stowarzyszenie ASBL DEVOIR D’AVENIR.

belgia (3 of 40)

Miejscem całego wydarzenia był rejon fortu St. Heribert (8 km na południe od Namur), wokół którego powstał pokaźnych rozmiarów obóz wojskowy, mieszczący blisko 400 uczestników. Cała impreza składała się z dwóch części – dla rekonstruktorów i dla widzów. Pierwsza z nich miała swoją odsłonę w sobotę i niedzielę, a składała się na nią taktyczna gra terenowa, której celem było wyeliminowanie sił nieprzyjaciela oraz zajęcie jego pozycji wyjściowych. Część dla widzów była już klasyczną inscenizacją, w której każdy z nich (widzów) miał zapewniony dość dobry wgląd w pole działań. Oznaczało to, że w sobotę i niedzielę obok pokazu dla publiczności, można też było zająć się rekonstrukcyjnym warsztatem, czyli taktyką i ćwiczeniem współdziałania z innymi pododdziałami.

belgia (31 of 40)

Na specjalną uwagę zasługuje teren w/w ćwiczeń, a konkretnie rejon fortu z przyległościami. Poruszanie się po tym obszarze nie było łatwe, z uwagi na dużą ilość gruzu i kolczaste krzewy, które dość mocno utrudniały skryte przemieszczanie się w pasie walki. Miało to oczywiście swój niepowtarzalny klimat i nadało prowadzonym zadaniom dużego realizmu. Bardzo klimatyczny jest również sam fort, który po latach zapomnienia, zaczyna powoli odzyskiwać swój dawny blask. Pracy przy nim co prawda jest jeszcze bardzo dużo i pewnie upłynie wiele lat, nim będzie można powiedzieć o jego powrocie do stanu świetności, to jednak już teraz bez wątpienia warto go zobaczyć.

W imprezie wzięło (łącznie) udział przeszło dwadzieścia stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznej z dziewięciu krajów. Warte podkreślenia jest to, że flagi krajów, z których pochodzili rekonstruktorzy, powiewały przy namiocie Komendy Garnizonu. Był to bardzo miły i sympatyczny gest. Polskę, poza naszym stowarzyszeniem, reprezentowali też koledzy z KG „Luger”, których serdecznie pozdrawiamy.
Obok części typowo rekonstrukcyjnej, jeden dzień wyjazdu poświęciliśmy na zwiedzanie. W drodze fortu St. Heribert zahaczyliśmy o Le Gleize, a konkretnie o znajdujące się tam muzeum, które po niedawnym remoncie nabrało nowego charakteru. Polecamy je każdemu, nie tylko miłośnikom walk w Ardenach. Odwiedziliśmy też kilka innych miejsc, które są znane z opisów walk podczas ardeńskiej ofensywy (Trois Ponts, Stavelot, Stoumont).

belgia (13 of 40)

Dziękując organizatorom za zaproszenie, w szczególności Patrick-owi Brion, serdecznie pozdrawiamy wszystkie osoby zaangażowane w prace organizacyjne (Bettina, Matthias, Sidney), jak i uczestników, życząc sobie, aby okazji do spotkania w najbliższym czasie nie zabrakło.
Relację zdjęciową z wyjazdu przygotował Kola, który uwieczniając nasze działania, stosuje tylko analogowe aparaty (z filmem, naświetlaniem itd.). Efekty widać na załączonych fotografiach.

Adres strony organizatorów: http://www.fortsaintheribert.be/