AKCJA „BURZA” 1944

W miniony weekend (16-17.04.2016) na zaproszenie Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska, gościliśmy w Olsztynku na kolejnej odsłonie projektu edukacyjnego pt. „Akcja Burza”. Także i tym razem wszystkie przygotowane inscenizacje, dioramy i prezentacje, miały miejsce na terenie niezwykle klimatycznego Muzeum Budownictwa Ludowego (Park Etnograficzny w Olsztynku), którego zabudowa miała nawiązywać do kresowej wioski z wiosny 1944 roku.

Listwa_BURZA

Przypomnijmy rys historyczny (zgodnie z informacją zawartą w rozdawanym podczas wydarzenia materiale edukacyjnym):
(…) „4 stycznia 1944 roku, wojska radzieckie przekroczyły dawną granicę Rzeczpospolitej. Dało to impuls do rozpoczęcia „Burzy” – strefowego powstania zbrojnego, które miało przesuwać się ze wschodu na zachód za wycofującymi się Niemcami.
Od tego momentu samodzielnie działające dotąd oddziały leśne Armii Krajowej zaczęły łączyć się w większe zgrupowania, odtwarzając jednostki Wojska Polskiego. Miały one wyprzeć Niemców i powitać nadciągającą Armię Czerwoną, jako prawowici gospodarze terenu oraz przedstawiciele Rządu Rzeczpospolitej w Londynie. Przez szeregi tej ochotniczej armii przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy (ponadto blisko 50 tys. biło się w Powstaniu Warszawskim). Jako pierwsze do walki włączyły się oddziały AK na Wołyniu w styczniu 1944 roku, sformowane w 27 Dywizję AK (7 tys. żołnierzy). Największe siły poza Warszawą zmobilizował Okręg Wilno AK – łącznie nawet 15 tysięcy ludzi. Plan zajęcia Wilna w przededniu wkroczenia Armii Czerwonej otrzymał nazwę operacja „Ostra Brama”.

IMG_9600

Po okresie zgodnej współpracy bojowej Armii Krajowej i Armii Czerwonej do akcji przystępowały wojska NKWD, internując oficerów i żołnierzy. Ci, którzy odmówili wstąpienia do komunistycznej armii gen. Berlinga, byli zsyłani do obozów w głębi ZSRR.” (…).

I właśnie na kanwie tych wydarzeń zostały oparte cztery inscenizacje, w których poza (łącznie) blisko setką rekonstruktorów, wziął udział sprzęt ciężki, pojazdy kołowe i samoloty, całość zaś uzupełniała spora ilość broni indywidualnej oraz zespołowej. Nie zabrakło efektownej pirotechniki, zaś padający deszcz, choć zmusił widzów do sięgnięcia po parasole, nadał prezentowanym wydarzeniom bardzo filmowy (i bardzo realny) charakter.

IMG_9555

Faktem szczególnie godnym odnotowania była obecność weteranów AK, którzy każdemu z prezentowanych wydarzeń poświęcili bardzo dużo uwagi. Ich rozmowy z rekonstruktorami i wspólne zdjęcia z pewnością pozostaną na długo w pamięci, tak jak ich widoczna akceptacja, dla przypominania historii, której są nierozłączną częścią.
Dziękując za zaproszenie Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska, chcemy serdecznie pozdrowić wszystkich pracowników obu muzeów, którzy nie szczędzili trudów aby całe to przedsięwzięcie zorganizować i przygotować dla „komponentu rekonstrukcyjnego” jak najlepsze warunki. Pozdrawiamy także kolegów z innych SRH/GRH, z którymi przyszło się nam „potykać” się na polu bitwy (TGRH, GRH Barbarossa, BIG RED ONE, SRH Fort) a Langiego (Piotra Langenfelda) i Mateusza Jasika w szczególności, wszak całość koordynowali i organizacyjnie spinali.

Burza2016_0

Galerię zdjęć ilustrujących „Akcję Burza 1944” można znaleźć w linku (autorem zdjęć jest Roman Jocher): Akcja Burza w Olsztynku 16-17.05.2016

Bardzo dobrą galerię można znaleźć także w tym linku: Inscenizacja „Akcja Burza”
Kolejna bardzo dobra galeria jest tutaj: Akcja Burza 1944
Materiał filmowy można zaś znaleźć tutaj: Relacja Gazety Olsztyńskiej

Poniżej zaś materiał przygotowany przez Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska: