MARKET GARDEN 1944 W FORDONIE

Jeszcze dobrze nie opadł kurz z łabiszyńskich pól bitewnych, a już musimy się przegrupować i kierować ku Bydgoszczy, a konkretnie do Fordonu na drugą odsłonę „Bitwy o Fordon”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Market Garden 1944”. Całe wydarzenie składa się z dwóch części: sobotniej, gdzie razem z innymi SRH/GRH będziemy prezentowali walki o przyczółek mostowy w Nijmegen oraz niedzielnej, gdzie wspólnie z SRH/GRH odtwarzającymi pododdziały alianckie i niemieckie, pokażemy jak mogły wyglądać działania w rejonie Oosterbeek i nad brzegiem Renu (Operacja „Berlin”).

Przypomnijmy, że „Bitwa o Fordon” w ramach której będziemy prezentowali trzy inscenizacje z Operacji „Market Garden 1944”, jest częścią Święta Starego Fordonu. Imprezy, która w tym roku ma swoją drugą odsłonę, a która obok części historycznej, składa się też z szeru innych atrakcji dodatkowych. Więcej na ten temat można znaleźć w stronie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu: http://www.stary-fordon.pl/

Serdecznie zapraszamy :-).

Poniżej prezentujemy filmową zapowiedź wydarzenia, której autorem jest Przemek Budzich i Krzysztof Bogacz.

Poniżej zamieszczamy też wizualizację części historycznej II odsłony „Bitwy o Fordon”. Autorem plakatu jest Przemek Borkowski ze SRH „Zachód 1944”

Market Garden 1944 Fordon 2016 P

HARMONOGRAM CZĘŚCI REKONSTRUKCYJNEJ:

– sobota 11.06.2016 godzina 17.20 inscenizacja pt. „Przyczółek w Nijmegen” (okolice portu rzecznego w Fordonie);
– niedziela 12.06.2016 godzina 13.45 inscenizacja pt. „Perymetr Oosterbeek” (na osi ulicy Bydgoskiej);
– niedziela 12.06.2016 godzina 15.10 inscenizacja pt. „Odwrót za Ren” (teren nad rzeką za Zakładem Karnym).


Podsumowanie dotyczące V edycji Łabiszyńskich Spotkań z Historią zamieścimy już niebawem. Jest o czym pisać i do czego wracać, bowiem tych kilka dni spędzonych w Łabiszynie było bardzo intensywnych. Działo się wiele i aby w pełny sposób odnieść się do tego co stanowiło treść V edycji, potrzebujemy jeszcze nieco czasu.

Tymczasem dziękujemy (póki co dość ogólnie) wszystkim obecnym na tym wydarzeniu za miłe towarzystwo, za wkład w każdą z inscenizacji i stworzenie atmosfery, która stanowi tak miłe doświadczenie dla każdego uczestnika. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych „Spotkań” ze strony miejskiej i rekonstrukcyjnej, bowiem bez osobistego wkładu wielu osób i ich dobrej woli, to co wspólnie przygotowaliśmy, nie byłoby tak ciekawe i nasycone odpowiednim „ładunkiem emocjonalnym”.

Dziękujemy 🙂