PODSUMOWANIE ŁSzH 2016 „GEN. ANDERS”

Jeszcze nie tak dawno przygotowywaliśmy się do V edycji tego wydarzenia, z wyczekiwaniem odliczając każdy upływający dzień. Następnie cieszyliśmy się samą imprezą i każdym jej dniem – przepełnionym historią, pozytywną atmosferą, sympatyczną zabawą. Teraz pozostają nam wspomnienia, niezliczone galerie zdjęć i filmów oraz przeświadczenie, że historia może fascynować i bez wątpienia łączyć. Dla nas, ale też dla grona (sporego) uczestników i widzów, minione (piąte) już wydanie „Łabiszyńskich Spotkań z Historią” to temat do niejednej rozmowy. Wiele się w ich czasie działo i cieszy fakt, że odbiór „Łabiszyńskich Spotkań z Historią” (tegorocznych, ale też całego pięcioletniego cyklu), jest tak pozytywny.

ŁSzH2016_AG1

Fot. Anton Van Oldenburg, „Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2016” – Kantyna w młynie

Dziękujemy tym samym za wiele miłych sygnałów i dowodów sympatii, które były składane na nasze ręce w różnorakiej formie. Bez wątpienia będą nas mobilizowały do dalszych aktywności, bo choć wysiłku kosztowały wiele, to dały jednocześnie wiele powodów do satysfakcji. A to cieszy nas szczególnie, bowiem pozwala już teraz myśleć o przyszłości i składać w całość zarysowywane z różnych stron koncepcje i pomysły. Co z tego wyniknie, pokaże nieodległy czas, kiedy ponownie zaczniemy cały proces przygotowawczy do VI edycji „Spotkań”. A to już niebawem.

ŁSzH2016_AG2

Fot. Anton Van Oldenburg, „Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2016” – Inscenizacja „Anzio/Nettuno 1944”

Tegoroczna odsłona „Łabiszyńskich Spotkań z Historią” po raz kolejny pokazała też, że tak kompleksowo przygotowywane wydarzenie, nie tylko integruje, ale potrafi wyzwolić wiele pozytywnej energii. Można śmiało powiedzieć, że historia stała się w Łabiszynie swojego rodzaju spoiwem, które z jednej strony łączy wiele różnych środowisk, z drugiej zaś tworzy fundament do współpracy dla innych, inspiruje.

Jak wspominał w jednym ze swoich wystąpień Burmistrz Łabiszyna, p. Jacek Idzi Kaczmarek, o historii trzeba pamiętać i należy ją kultywować, ale wokół niej też budować płaszczyznę porozumienia, kształtując godne naśladowania społeczne postawy. A tych bez wątpienia na brakowało, bo miasto, tak jak lokalna społeczność, w całe wydarzenie włożyło mnóstwo serca. Bardzo, bardzo za to dziękujemy, bowiem na bazie tych wszystkich sympatycznych gestów, bezinteresownej pomocy i uprzejmości, w Łabiszynie powstała impreza o wyjątkowej atmosferze i rzadko spotykanym klimacie.

ŁSzH2016_AG3

Fot. Anton Van Oldenburg, „Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2016” – Inscenizacja „Polskie Drogi 1939”

Kolegom ze stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznej dziękujemy za pomysły, zdyscyplinowanie i za to, że oddali temu wydarzeniu to, co mają najlepszego – doświadczenie, umiejętności, koleżeńską, braterską postawę. W szczególności chcemy podkreślić pomoc Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska, kolegów ze Stowarzyszenia „Odwach”, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Zachód 1944”, SRH „Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”, Łabiszyńskiej Aktywnej Młodzieży, pracowników i wychowawców Łabiszyńskiego Domu Kultury, Biblioteki Publicznej oraz łabiszyńskiego Koła Seniorów.
W zasadzie możemy tu wymienić wszystkich, którzy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu (także na przestrzeni minionych lat), bo każda z ekip obecnych w Łabiszynie dołożyła do jej kształtu swoją cegiełkę. Nie sposób przy tym nie wspomnieć o firmach czy instytucjach, które wsparły „Łabiszyńskie Spotkania z Historią”. Jest ich wiele i dzięki ich pomocy, okazanej całemu zespołowi organizacyjnemu – czy to w charakterze partnerskim, współpracy, sponsoringu, wkładu rzeczowego czy usługowego – „Spotkania” wyglądały tak okazale.

ŁSzH2016_AG4

Fot. Anton Van Oldenburg, „Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2016” – Pozycja przy młynie

W szczególny jednak sposób chcemy podziękować Burmistrzowi Łabiszyna p. Jackowi Idzi Kaczmarkowi i na jego ręce również władzom miasta, za otwartość, za zaangażowanie na każdym etapie przygotowań i za inspirację owocującą całym mnóstwem pomysłów. Krótko mówiąc za to, że postawili na historię i pozwolili w jej ramach na tak wiele. Dziękujemy za akceptację i za przykład, który tak jak daje p. Burmistrz przywdziewając rokrocznie mundur, inspiruje mieszkańców do „przeniesienia się w czasie” i dołączenia do coraz szerszego grona historycznych miłośników. A właśnie w Łabiszynie ta wycieczka w przeszłość, o której mówi tak wielu widzów, ma swój niepowtarzalny i wyjątkowy charakter. Łabiszyn – Dziękujemy :-).

ŁSzH2016_AG6

Fot. Anton Van Oldenburg, „Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2016” – Inscenizacja „Bolonia 1945”

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęciowych:
Galeria Nixona (SRH AA7) – Bolonia 1945
Galeria Pachphoto


Publikujemy trailer V edycji „Łabiszyńskich Spotkań z Historią” (2016), przygotowany przez naszych oficjalnych (i zaprzyjaźnionych) filmowców, tj. Krzysztofa Bogacza (Studio Visioner) i Przemka Budzicha (dokuman.pl) przy wydatnej współpracy z FlyFilm Studio i UAV Service. Dziękujemy przy tej okazji za szereg innych filmów, które zostały zrealizowane przez obecnych na imprezie twórców. To sprawia, że całe wydarzenie możemy oglądać z różnych perspektyw, czyniąc je tym samym jeszcze bardziej medialnym. Wielkie dzięki.