PODSUMOWANIE „BITWY O FORDON” 2016

Za nami druga edycja „Bitwy o Fordon”. Wydarzenia, które tym razem było osadzone w realiach walk toczonych podczas Operacji „Market Garden” we wrześniu 1944 roku. Przez dwa „imprezowe” dni wspólnie z osobami ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu oraz kolegami z szeregu stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznej, próbowaliśmy przybliżyć widzom „wycinek” z prowadzonych wówczas działań. Całość była podzielona na dwa etapy – w sobotę miała miejsce inscenizacja szturmu na przyczółek mostowy w Nijmegen (przeprowadzony przez żołnierzy z amerykańskiej 82 DPD), zaś w niedzielę zaprezentowaliśmy końcowy etap walk o Oosterbeek (w zabudowie miejskiej), z jego zakończeniem nad brzegiem Wisły (który miał nawiązywać do brzegu Renu). Ta druga część niedzielnej inscenizacji miała ukazać ostatnie walki w tym rejonie, ewakuację „czerwonych diabłów” na drugi brzeg rzeki, przy jednoczesnym uwypukleniu roli, jako przypadła grupie polskich spadochroniarzy z brygady gen. Sosabowskiego.

A rola ta – przypomnijmy – polegała m.in. na osłonie tego odwrotu. W imprezie wzięło udział blisko 180 rekonstruktorów z przeszło 20 stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznej. Na potrzeby inscenizacji udało się też zgromadzić pokaźny park sprzętu kołowego i gąsienicowego, a całość prowadzonych działań uzupełniły podczas niedzielnej inscenizacji dwa samoloty.
Dodajmy, że „Bitwa o Fordon” jest częścią „Święta Starego Fordonu”, przedsięwzięcia, które w swojej ubiegłorocznej (pierwszej) odsłonie, wzbudziło ogromne zainteresowanie.

Nie inaczej było i teraz, bowiem tłumy widzów nie tylko obserwowały każdą z inscenizacji, ale brały też udział w szeregu innych wydarzeniach. A tych nie brakowało, bowiem przygotowanych przez organizatorów atrakcji było bardzo dużo, a ich różnorodność mogła przyprawić o przysłowiowy ból głowy :-).

BF_2

Operacja „Market Garden”, Bitwa o Fordon 2016 – Foto Jarek Koperski

Chcemy tym samym podziękować „Stowarzyszeniu Starego Fordonu” za stworzenie bardzo dobrych warunków do przeprowadzenia inscenizacji, kolegom ze SRH/GRH (w szczególności „Zachód 1944”, „Poland”, „Odwach”, „PSZ”) za pomoc w ich przeprowadzeniu i koleżeńską atmosferę, zaś wszystkim instytucjom wspierającym (w tym Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy) za otwartość i dużo dobrej woli, okazanej tej imprezie. Było to dla nas bardzo udane doświadczenie, zarówno w sferze rekonstrukcyjnej jak i towarzyskiej. Wielkie dzięki i do rychłego zobaczenia :-).

Zapraszamy również do obejrzenia filmu z tegorocznej „Bitwy o Fordon”, autorstwa Krzysztofa Bogacza (Studio Visioner) i Przemka Budzicha (dokuman.pl), zrealizowanego przy współpracy z FlyFilm Studio.