„WRZEŚNIOWE” INSCENIZACJE – PODSUMOWANIE

Za nami okres wrześniowych inscenizacji, czyli corocznego cyklu rekonstrukcji osadzonych w realiach Kampanii Polskiej 1939 roku. Tradycyjnie już wzięliśmy udział (co prawda skromną reprezentacją) w IX edycji „Bitwy pod Mławą”, by trzy tygodnie później już znacznie liczniejszym komponentem ludzkim zaprezentować się podczas dwudniowego „bloku wrześniowego” – w Sochaczewie i Łomiankach. Każda z wymienionych inscenizacji była nasycona sporą ilością różnorakich środków pola walki – od pirotechniki poprzez zgromadzony park maszynowy na środkach pozoracji walki ogniowej kończąc.
Szczególną uwagę w tym kontekście warto zwrócić na użycie samolotów podczas „Bitwy pod Mławą”, oryginalną i bardzo ciekawą formułę zaprezentowania walk o Sochaczew czy nagromadzenie sił i mistrzowskie przeprowadzenie inscenizacji w Łomiankach.

Ta ostatnia (z wymienionych) rekonstrukcja od lat jest przez nas w sposób szczególny odnotowywana, bowiem użycie tak dużej liczby koni na średniej wielkości terenie i postawienie się naprzeciw szarżującej kawalerii pozostawia bardzo intensywne wspomnienia.
Co jednak godne podkreślenia – zgrupowane pododdziały i idące za tym nagromadzenie środków pola walki powodują, że „Bitwa pod Łomiankami” poza historycznymi odniesieniami, pozostaje w pamięci także ze względu na czysto rekonstrukcyjny warsztat.
Dziękując za zaproszenie do udziału w w/w inscenizacjach już teraz wybiegamy myślami do roku przyszłego i kolejnego (mamy nadzieję) spotkania podczas inscenizacji osadzonych w Religach wrześniowych walk Kampanii Polskiej 1939 roku.

Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tych wydarzeń (link do film z portalu dobroni.pl):
http://www.dobroni.pl/film,bitwa-lomianki3,18848

Bitwa pod Mławą 2016 (relacja Telewizji Mazury) :