„BITWA POD LENINO 1943” – DUŃKOWICZKI 2017

Drugi weekend października reprezentacja naszego stowarzyszenia spędziła w Duńkowiczkach pod Przemyślem. Celem wyjazdu była inscenizacja „Bitwy pod Lenino” (z października 1943 roku), która we współpracy z lokalnymi władzami, została zorganizowana przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K”. Udział w tym przedsięwzięciu wzięło blisko 200 rekonstruktorów (reprezentujących siły polskie, sowieckie i niemieckie), do tego artyleria przeciwpancerna (samobieżna i ciągniona) wspierane z powietrza przez samolot.
Co godne podkreślenia – założeniem tego wydarzenia, obok pokazania wycinka z walk, jakie stoczyły poszczególne oddziały wchodzące w skład 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino, było przypomnienie losów tzw. Sybiraków, czyli obywateli polskich przesiedlonych w latach 1939/40 w głąb Związku Sowieckiego. To oni stanowili blisko 90% stanu etatowego dywizji, która została sformowana latem 1943 roku w Sielcach nad Oką.
Przygotowanej z rozmachem inscenizacji, poza bardzo liczną widownią, przyglądali się również specjalnie zaproszeni goście. Wśród nich nie zabrakło osób pamiętających tamte wydarzenia oraz ich potomków. Szczególnie dla nich, było to bardzo emocjonalne przeżycie, które potęgował bardzo obszerny komentarz historyczny i wplecenie w scenariusz inscenizacji elementów teatralnych. Wielu z nich w prezentowanych sylwetkach czy scenkach, odnajdywało analogie do rodzinnych losów.
Zaprezentowana bitwa, poza pieczołowicie przygotowaną scenografią, widowiskową pirotechniką i interesująco zaplanowanymi scenami w różnych częściach pola bitwy (m.in. walki wręcz w okopach i rowach dobiegowych) zawierała też dość oryginalny element scenariusza, jakim była tzw. stop-klatka. W określonym momencie inscenizacji wszyscy biorący w niej udział zastygali w pozie, jak była wymuszona konkretną sytuacją. To przysłowiowe „zatrzymanie akcji” dało widzom pewne wytchnienie od natłoku wydarzeń, jaki można było zaobserwować na przedpolu. Była to także nie lada gratka do fotoreporterów, którzy przez tych kilka dłuższych chwil wykonali dziesiątki zdjęć.

20171008-1243 _DSC8559_

„Bitwa pod Lenino 1943” – Na pozycjach niemieckich – Duńkowiczki, październik 2017. Foto: Nixon

Dziękując kolegom z PSRH „X D.O.K.” za zaproszenie, chcemy jednocześnie pogratulować bardzo udanego widowiska. Mamy nadzieję, że będzie nam dane spotkać się jeszcze nie raz. Dziękujemy również za zorganizowanie nam noclegu w pomieszczeniach Fortu IV, wchodzącego w skład dawnej Twierdzy Przemyskiej. Bytowanie w tych historycznych murach to było naprawdę coś i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Galeria zdjęć z tego wydarzenia znajduje się w linku (autorem zdjęć jest Nixon): „Bitwa pod Lenino 1943” – Duńkowiczki