PROJEKT „ARDENY 1944/45” W KŁANINIE

Miniony weekend (08-10.12.2017) spędziliśmy w Kłaninie. Wspólnie z Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza oraz grupą kilku zaprzyjaźnionych SRH/GRH, zrealizowaliśmy projekt rekonstrukcyjny nawiązujący do okresu walk w Ardenach z przełomu 1944/45 roku. Jego podstawowym założeniem było przeprowadzenie gry taktycznej (z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki) składającej się z dwóch części – dziennej i nocnej.

Terenem działań był wybrany kwartał leśny, który z racji ukształtowania terenu i rodzaju drzewostanu, stanowił coś, co można było określić „Ardenami, w miniaturze”. Skarpy, doliny, kręte drogi, różne rodzaje lasu, ciągi i zbiorniki wodne, a do tego brak tzw. współczesnych zakłóceń industrialnych, sprawiały, że odniesienie do historycznych uwarunkowań, było jak najbardziej uzasadnione.
Czynnikiem, który znacząco podniósł rangę całego wydarzenia i wprowadził element dynamiki, było użycie pojazdów. Dzięki uprzejmości Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza mogliśmy wprowadzić do działań dwa transportery z „rodziny” Sdkfz 251 i ciągnik artyleryjski Sdkfz 7. Strona aliancka, dzięki kolegom z SRH „Hell on Wheels”, była wyposażona w trzy Willysy, które dzięki swojej zwrotności na wąskich leśnych drogach, były dla strony niemieckiej spory kłopotem. Co także nie jest bez znaczenia, a co miało bardzo duży wpływ na charakter całego spotkania, to warunki bytowe.
Klimatyczny spichlerz i nie mniej klimatyczne zabudowania folwarku, stanowiły bardzo historyczne tło dla naszego wspólnego funkcjonowania.
Bardzo miłą niespodziankę sprawił uczestnikom projektu p. Bogusław Wołoszański, który odwiedził nas w czasie całego wydarzenia. Rozmowa z nim i możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia, była dla biorących udział dużym wyróżnieniem. Warto przy tym dodać, że wielu naszych kolegów spośród środowiska rekonstrukcyjnego, na programach, słuchowiskach czy książkach p. Bogusława historycznie się wychowywała :-). Dla wielu też, pomysł spróbowania swoich sił w rekonstrukcji historycznej, narodził się właśnie z tej inspiracji.

Serdecznie pozdrawiamy kolegów z którymi braliśmy udział w tym przedsięwzięciu, tj. ze Stowarzyszenia Historycznego „Big Red One”; Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Kampfgruppe Luger”, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Zachód 1944”, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Hell on Wheels”, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Die Freiwilligen”, wspieranych przez przedstawicieli GRH „Jack of Diamonds” i GRH „Sewier”.

25353780_2187339124624942_6570758743855061390_n

Projekt „Ardeny 1944/45”, Kłanino, grudzień 2017. Foto: Michał Katzer. Część uczestników projektu na PUNKCIE „C”.

W sposób szczególny chcemy podziękować Mateuszowi Delingowi z Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza, za stworzenie całemu zgrupowaniu klimatycznych warunków bytowych, udostępnienie historycznych pojazdów i przygotowanie administracyjne rejonu naszych działań. Dagmarze dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość, zaś pracownikom pałacowej kuchni za przygotowanie smacznych posiłków. Dziękujemy również Maciejowi Grabowskiemu z firmy Nuclear oraz firmie „STG45” Macieja Wyszkowskiego za „bitewną oprawę” projektu.
Z kamerą podpatrywał nas Przemek Budzich, jednak warunki do realizacji nie były najłatwiejsze, bo czas na dokrętki przypadł pod koniec dnia. Światła było bardzo mało, mimo to trzymamy kciuki z drobny filmowy akcent :-).
A tymczasem … myślimy już o kolejnej odsłonie projektu. Oczywiście z wszystkimi zasugerowanymi pomysłami i spostrzeżeniami. Będziemy się w tej sprawie konsultować i wspólnie naradzać. Serdecznie pozdrawiamy :-).
Do zobaczenia wkrótce :-).

pasek_FB