JUBILEUSZ 15-LECIA SRH AA7

Dwa tygodnie przed grudniowym „Projektem Ardeny 1944/45” nasze stowarzyszenie obchodziło jubileusz 15-lecia istnienia. Dokładnie 12 października 2002 roku, podczas popołudniowego spotkania w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, czwórka naszych kolegów (w osobach Rafała, Krzysztofa, Maćka i Grzegorza) zawiązała grupę (GRH AA7), która w 2009 roku przerodziła się w zarejestrowane sądownie stowarzyszenie. Od tego momentu nasze działania uległy znaczącemu przeobrażeniu. Zainicjowaliśmy wówczas kilka dodatkowych kierunków rekonstrukcyjnych, które z powodzeniem prowadzimy do dzisiaj, a jednocześnie dokonaliśmy też wewnętrznej reorganizacji. Tym samym zrodzona w Sochaczewie Grupa Rekonstrukcji Historycznej AA7, na przestrzeni 15 lat rozrosła do stanu, który w chwili tworzenia grupy, rysował się jako dość mglisty cel.
Jak wyglądała rekonstrukcja historyczna w roku 2002 czy w kilku późniejszych latach ? Łatwo nie było i wie to każdy, kto razem z nami czy niedługo później zaczynał. Rynek rekonstrukcyjny (osadzony w realiach II Wojny Światowej) dopiero się tworzył. Zakupy oporządzenia czy umundurowania nie należały do łatwych, stosowało się wiele zamienników, bardzo popularne były najróżniejsze adaptacje współczesnych lub „krótko powojennych” elementów. Ściąganie poszukiwanych rzeczy z zagranicy było bardzo kosztowne i nie tak rozwinięte jak obecnie.

20171125-2005 _DSC9899_

SRH AA7 – Jubileusz 15 lecia istnienia, Pałac Kłanino (listopad 2017). Foto: Nixon.

Z biegiem lat sytuacja się poprawiała, a to, co w roku 2002 czy 2005 było powszechnie stosowane, stopniowo wychodziło z użycia, na rzecz dedykowanych replik. Aktualnie producentów jest relatywne wielu, wybór też dużo większy, stąd i możliwości dla każdego, kto chce zacząć przygodę z rekonstrukcję historyczną są całkiem inne. Oczywiście, w całym tym „procesie mundurowym” szczególnie ważne miejsce zajmują elementy oryginalne. Jest ich dość dużo, ale wykorzystujemy je z dużą ostrożnością.
Bardzo podobnie było ze sprzętem kołowym i gąsienicowym. Ówczesny stan posiadania, to przy obecnych możliwościach, całkowicie inna epoka. Bez wątpienia możemy się cieszyć z tego, że tak wiele pojazdów przez te minione lata zostało wyremontowanych, a szereg nowych, dotąd w Polsce nie widzianych, ściągniętych. Wzbogacając prywatne i muzealne kolekcje, urozmaiciły także rekonstrukcyjne pole bitwy. Tym samym niezależnie od prezentowanego okresu wojny, każdorazowo można włączyć do działań sporą liczbę pojazdów czy innego sprzętu. Do tego wszystkiego powstało też wiele replik, co łącznie daje nieporównywalnie inne możliwości niż przed wielu laty. Dzięki temu, każde z widowisk staje się pełniejsze i bardziej dynamiczne.
Bez wątpienia przez tych minionych 15 lat zmieniło się dużo, a i środowisko też dość mocno się rozrosło. Wielu weteranów wciąż jest „w linii”, choć pewna ich część zmieniła zainteresowania realizując się w innych obszarach. Także w naszym gronie nie brakuje „weteranów” pierwszych edycji pamiętnej „Bzury” z Brochowa czy szeregu innych inscenizacji z lat 2002-2005 (nie mówiąc o latach późniejszych).
Kilka osób odeszło, kilka zmieniło barwy realizując swoje zainteresowania w innych środowiskach. Wciąż jednak pojawiają się osoby nowe, które wzbogacają nasze grono humorem, wiedzą, zaangażowaniem. Dzięki temu trwamy i wciąż się rozwijamy, korzystając nie tylko z wieloletnich doświadczeń, ale też wytworzonych przez lata relacji.

20171125-2003 _DSC9895_

SRH AA7 z zaproszonymi gośćmi. Jubileusz 15 lecia istnienia, Płac Kłanino (listopad 2017). Foto: Nixon.

Chcemy przy tym dodać, że podsumowanie 15 lat funkcjonowania w środowisku krajowej rekonstrukcji historycznej, wbrew pozorom nie należy do zadań łatwych. Wydarzeń, projektów czy różnego rodzaju innych aktywności było w tym czasie mnóstwo, podobnie jak ludzi, którzy przewinęli się na naszej drodze i których w tym czasie poznaliśmy. Sporej części z nich wiele zawdzięczamy i bez wątpienia o każdej z nich będziemy pamiętali, licząc przy tym na kolejna lata owocnej współpracy.
Chcemy tym samym serdecznie podziękować wszystkim SRH/GRH z którymi skrzyżowały się nasze drogi i z którymi niejednokrotnie podejmowaliśmy się najróżniejszych zadań, za lata sympatycznego, historycznego działania. Połączyło nas szereg wspólnych przeżyć i projektów. Dziękujemy za wspólne „bitwy”, za przelany w ich czasie pot, za okazywane w czasie krótszych lub dłuższych wyjazdów koleżeństwo.
Mamy też na względzie udzielane nam rady, podpowiedzi, sugestie, bo m.in. dzięki nim mogliśmy się systematycznie rozwijać. Różnego rodzaju instytucjom, kolekcjonerom sprzętu, filmowcom, placówkom muzealnym, władzom samorządowym i osobom z ich ramienia do kontaktu z nami oddelegowanym, chcemy podziękować za obdarzenie nas zaufaniem i ogromną pomoc organizacyjną. Zaś wszystkim innym osobom z którymi stykaliśmy się w sprawach administracyjnych, za okazywaną nam cierpliwość i dużo dobrej woli.

20171125-1813 _DSC9749_

SRH AA7 – Jubileusz 15 lecia istnienia. Pałac Kłanino (listopad 2017). Foto: Nixon.

Cieszymy się, że realizowane wspólnie przedsięwzięcia (w mniejszej czy większej skali) były pełne zrozumienia, sympatycznej atmosfery oraz obustronnego zaangażowania.
Wszystkich nas na tej kilkunastoletniej rekonstrukcyjnej drodze połączyła historia, a w zasadzie historyczna pasja, która rozwijając się przez wiele lat, zaowocowała miłymi (także zagranicznymi) znajomościami, serdecznym koleżeństwem czy prawdziwie przyjacielskimi relacjami. Raz jeszcze chcemy za to podziękować, mając przy tym nadzieję, że niejedno jeszcze przed nami. Pomysłów i wspólnych projektów z pewnością nie zabraknie.

Podsumowując, chcemy też serdecznie podziękować właścicielom Pałacu w Kłaninie (gdzie nasz jubileusz organizowaliśmy) tj. Mateuszowi i Dagmarze, za przesympatyczne podejście do naszego stowarzyszenia i niezwykle miłe potraktowanie. Dzięki temu, razem z zaproszonymi gośćmi (których chcieliśmy zaprosić znacznie więcej, ale przekraczało to nasze możliwości), spotkaliśmy się w fantastycznym, historycznym miejscu, doświadczając wyjątkowej atmosfery. Raz jeszcze za to dziękujemy i sympatycznie pozdrawiamy :-).
A tymczasem czeka nas kolejny rok działania. On także będzie obfitował w ciekawe wydarzenia, ale więcej na ich temat, już niebawem na stronie i FB. Zapraszamy do śledzenia naszych aktualności :-).

Serdecznie pozdrawiamy
SRH AA7