STRZELEC ZMOTORYZOWANY, ZSRR (zima) 1941

 

Strzelec z Schützen-Regiment 12, 4. Dywizji Pancernej (Schütze von Schützen-Regiment 12 der 4. Panzer Division).
4. Dywizja Pancerna operowała w południowym sektorze (rejon Tuły) Grupy Armii „Środek” (2 Grupa Pancerna), podczas natarcia prowadzonego w kierunku Moskwy późną jesienią 1941 roku.

Żołnierze Wehrmachtu podczas pierwszej zimy na froncie wschodnim nie byli odpowiednio przygotowani do arktycznych mrozów i wszechobecnego śniegu, który w warunkach rosyjskich pojawiał się bardzo szybko. Duże spadki temperatury, do tego silnie wiejący wiatr potęgujący mróz powodowały, że normalne funkcjonowanie frontowe w takich warunkach, było bardzo utrudnione. Wartość bojowa jednostek skierowanych w kierunku Moskwy była w listopadzie 1941 roku znacząco uszczuplona.
Był to efekt ciężkich walk, prowadzonych na podejściach do radzieckiej stolicy, a także warunków pogodowych, które na przestrzeni całej Operacji „Barbarossa”, stanowiły duże wyzwanie do niemieckich sił zbrojnych. Letnie upały, przechodzące we wrześniu i październiku w ulewne deszcze czy pierwsze mrozy, które zaczęły dawać o sobie znać już w wymienionym październiku, znacząco przyczyniały się do spadku wartości każdej z toczących walki jednostek. A co szczególnie w tym kontekście ważne – przygotowanie żołnierzy Wehrmachtu do (rosyjskich) warunków zimowych, okazało się znacząco niewystarczające.
Sylwetka żołnierza prezentuje standardowe wyposażenie piechura z tego okresu. Żołnierz ubrany jest w zwykły zimowy płaszcz M36. Na głowie ma hełm z improwizowanym kamuflażem zimowym, szyję ogrzewa szalo-kominiarka.
Na uzbrojenie składa się karabinek Mauser 98k wraz z bagnetem. Ekwipunek stanowi chlebak z menażką oraz manierką we wczesnych wersjach, pałatka przeciwdeszczowa, składana łopatka w pokrowcu pierwszego wzoru, wczesnej wersji szelki główne z krytym szwem oraz wczesna puszka na maskę p-gaz. Na nogach standardowe wysokie buty marszowe. Na jednym ze zdjęć widać też furażerkę M34 z obszyciami w wersji gaszonej, które wprowadzono w 1941 roku.