„BITWA O WIELKĄ WIEŚ” – WŁADYSŁAWOWO 2018

„Bitwa o Wielką Wieś” to wydarzenie rekonstrukcyjne, które zrodziła chęć przybliżenia wojennej historii Władysławowa (ówczesnej Wielkiej Wsi) oraz ukazania walk, jakie toczyły się w obrębie Zatoki Gdańskiej w czasie Kampanii Polskiej 1939, oraz na końcowym etapie wojny, tj. zimą i wiosną 1945 roku. W prezentowanych epizodach, poza bardzo bogatą gamą umundurowania i sprzętu, duży nacisk kładziony jest na losy żołnierzy i właściwy komentarz historyczny.

Podniesieniu realizmu, poza wszystkimi składowymi pola bitwy (pirotechnice, broni salutacyjnej), służy też specjalnie przygotowana scenografia oraz prezentacja działań w kilku lokalizacjach. Dzięki temu, widzowie otrzymują bardzo szeroki przekaz historyczny, a rosnące z roku na rok zainteresowanie tym wydarzeniem, ściąga do Władysławowa coraz większą liczbę osób, zainteresowanych wojenną historią regionu.
„Bitwa o Wielką Wieś” – choć służąca upamiętnieniu walk z rejonu Zatoki Gdańskiej – dotyka także innych okresów i miejsc z czasu II Wojny Światowej. Rokrocznie część wydarzenia jest osadzana w nowej tematyce i innych teatrach działań wojennych. W ten sposób można przypomnieć również te epizody z okresu wojny, w których czynny udział brali polscy żołnierze, nawiązując jednocześnie do ich roli w skali całego konfliktu. W tym roku (w czasie IV edycji tego wydarzenia) zostaną zaprezentowane – poza epizodem z września 1939 roku nawiązującym do walk o dzisiejsze Władysławowo – także działania, mające miejsce podczas dnia „D” (lądowania w Normandii w czerwcu 1944 roku). Będzie to konkretnie brytyjski sektor lądowania, ukazany przez pryzmat walk prowadzonych w rejonie plaży SWORD (sobota) oraz CAEN (niedziela). Szczegółowy plan tegorocznej „Bitwy o Wielką Wieś”, z rozkładem godzinowym oraz usytuowaniem poszczególnych punktów programu, pojawi się na naszym FB oraz FB wydarzenia (FB/Bitwa o Wielką Wieś).
Zapraszając do wizyty we Władysławowie, zachęcamy jednocześnie do obejrzenia inscenizacji oraz innych punktów programu „Bitwy o Wielką Wieś”. Będzie to bardzo interesujące doświadczenie i mamy też nadzieję – rozbudzi Państwa historyczną ciekawość. Pamiętajmy, 7-9 września we Władysławowie. Do zobaczenia :-).

A jak wyglądała edycja ubiegłoroczna, ilustruje poniższy film.


drugifr-plakat2