„DRUGI FRONT” – PODSUMOWANIE

Drugi weekend września spędziliśmy we Władysławowie na IV odsłonie „Bitwy o Wielką Wieś”. W tym roku tematem przewodnim tego trzydniowego wydarzenia, było lądowanie w Normandii, a konkretnie przybliżenie epizodów, mających miejsce m.in. podczas dnia „D” w tzw. brytyjskiej strefie lądowania. Wątkowi temu były poświęcone dwie duże inscenizacje, które odbywały się w sobotę i niedzielę.

Piątek, tradycyjnie już, był podporządkowany okresowi września 1939 roku. Pierwsza zaplanowana inscenizacja, mająca miejsce właśnie w piątek, nawiązywała do walk jakie toczono o Wielką Wieś (Władysławowo) podczas Kampanii Polskiej 1939 roku. Następne dwie (sobota i niedziela) przenosiły już widzów (tematycznie) do Normandii i pierwszej połowy czerwca 1944 roku.
Na szczególne podkreślenie zasługuje epizod sobotni, bowiem kanwą jego scenariusza były wydarzenia z wieczoru 6 czerwca 1944 roku, a konkretnie natarcie elementów 192. pułku grenadierów pancernych (21. Dywizji Pancernej) w kierunku plaży (SWORD). Druga z „normandzkich” inscenizacji, prezentowała wybrany fragment walk z pogranicza sektorów brytyjskiego i amerykańskiego.

W2018_2

Bitwa o Wielką Wieś 2018 – Inscenizacja „Plaża Sword – Sektor Peter”, wrzesień 2018, foto: FlyFilm Studio.

Trzy dni (dla części z nas nieco więcej, gdyż część z nas była zaangażowana w prace scenograficzne) we Władysławowie upłynęły bardzo szybko. Dopisała pogoda, dopisali też uczestnicy, dzięki którym było sympatycznie i niezwykle koleżeńsko (w imprezie wzięło udział blisko 200 rekonstruktorów z kilkunastu stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznej oraz blisko 20 pojazdów różnych typów plus samolot). Dziękujemy za przemiłe towarzystwo, za wspólne zaangażowanie w każdą z inscenizacji i gotowość do daleko idącej pomocy.
W szczególny sposób chcemy pozdrowić i wyróżnić kolegów z:
GRH „Pionier 39”, którzy pod presją czasu przygotowali regulaminowe zasieki w obszarze wydm;
Kampfgruppe „Luger” za pomoc przy budowie scenografii;
Stowarzyszenia „Odwach” za przygotowanie oznakowania pojazdów i zadbanie o ich właściwe zastosowanie;
SRH „Zachód 1944”, SRH „Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie”, SRH „Die Freiwilligen”, SH „Wielka Czerwona Jedynka”, GRH „Hell on Wheels”, GRH „MDLot” za wydatną pomoc organizacyjną i koordynacyjną.

W specjalny sposób chcemy podziękować Mateuszowi Delingowi (Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza) za determinację w realizacji tego wydarzenia i stworzenie szeroko pojętych warunków do przeprowadzenia każdej z inscenizacji (nie mówiąc o zapleczu logistycznym, organizacyjnym i gastronomicznym).
Dziękujemy Grzegorzowi Białasowi i wszystkim osobom zaangażowanym w prace przygotowawczo-organizacyjne z władysławowskiego Centrum Kultury, Promocji i Sportu. Jesteście super ekipą i współpraca z Wami to dla nas duża przyjemność. Dziękujemy firmie „Nuclear” Macieja Grabowskiego za niezwykle widowiskową pirotechnikę, firmie STG44 za dostarczenie tzw. środków pola walki. Do rychłego zobaczenia (oby jak najszybciej) :-).

BoW2018_0

SRH AA7 podczas Bitwy o Wielką Wieś 2018; 7-9 września 2018. Foto: Nixon.

Poniżej prezentujemy zdjęcia autorstwa Krzysztofa Gąsiorowskiego (FlyFilm Studio). Widzieliśmy trochę ujęć i … nie możemy się już doczekać materiałów filmowych. Jak się domyślamy, będą rewelacyjne :-).

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć naszego stowarzyszeniowego fotografa, tj. Nixona. BITWA O WIELKĄ WIEŚ 2018 – DRUGI FRONT