„BITWA POD ŁOMIANKAMI” 1939/2018

Tydzień po trzydniowej „Bitwie o Wielką Wieś”, wzięliśmy udział w kolejnej odsłonie „Bitwy pod Łomiankami”. Wydarzenia, które w naszym corocznym planie wyjazdowym zajmuje miejsce szczególne. Inscenizacja w Łomiankach nawiązuje do walk, jakie były toczone o tą miejscowość we wrześniu 1939 roku.

Przypomnijmy – nad ranem 22 wrześnie zgrupowanie Wojska Polskiego (złożone m.in. z rozbitych oddziałów 14 i 17 Dywizji Piechoty oraz zbiorczej grupy kawalerii – łącznie około 4500-5000 tysięcy żołnierzy) pod dowództwem gen. Mikołaja Bołtucia, uderzyło na niemiecki 30 pułk piechoty, którego linie obronne blokowały drogę do Warszawy. Zmęczone wcześniejszymi walkami polskie jednostki poniosły w toku walk ciężkie straty, a tylko nielicznym grupom żołnierzy udało się przebić przez niemieckie pozycje i dotrzeć do stolicy. W toku tych walk zginął generał Mikołaj Bołtuć, a razem z nim blisko 1000 żołnierzy (rannych było ponad 3000).
Rekonstrukcję walk o Łomianki poprzedził wcześniejszy epizod, także związany z otwarciem drogi do Warszawy, a mający miejsce 19 września. Chodzi o słynną szarżę pod Wólką Węglową, którą przeprowadziły 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich razem z 9 Pułkiem Ułanów Małopolskich. Oba pułki, ponosząc straty, przebiły się do Warszawy wzmacniając załogę okrążonej już stolicy.
Rekonstrukcja „Bitwy pod Łomiankami” corocznie gromadzi tysiące widzów. Pole bitwy jest nasycone dużą ilością epokowego sprzętu, żołnierzy, środków pola walki. Całość uzupełnia z pieczołowitością przygotowana, realistyczna scenografia. Jak duże to wydarzenie i jak ważne w corocznym kalendarzu rekonstrukcyjnym, świadczy poniższy film. Mamy nadzieję, że w roku 2019 (rocznicowym), ponownie będziemy okazja wystąpić w Łomiankach.