SRH AA7 W „TAJNEJ HISTORII XX WIEKU”

W miniony poniedziałek, tj. 10 grudnia, na kanale POLSAT PLAY można było zobaczyć kolejny odcinek programu autorstwa Bogusława Wołoszańskiego, pt. „Tajna Historia XX Wieku”. Dla nas, tj. dla SRH AA7, był to odcinek wyjątkowy, bowiem zrealizowany m.in. z udziałem naszych członków.

Zdjęcia do tej części serii o wojskowych tajemnicach XX wieku, były realizowane na początku października w Kłaninie, w znajdującym się tam Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza. Muzeum, którego właścicielem jest Mateusz Deling, ma w swoich bogatych zbiorach kilka absolutnych unikatów. Wśród nich jest m.in. działo szturmowe Sturmgeschütz III Ausf. G, ciągnik artyleryjski Sdkfz 7 czy działo przeciwlotnicze FLAK 8,8cm. Na tym nie koniec, bo muzealne zasoby są dużo większe, ale właśnie wymienione pojazdy i sprzęt miały w tym odcinku rolę specjalną.
Tematem „naszej” części „Tajnej Historii XX Wieku” była broń pancerna i broń przeciwpancerna. Na bazie muzealnych zasobów została opowiedziana historia rozwoju broni pancernej oraz zmieniających się na przestrzeni wojny sposobów jej zwalczania. Nasza rola polegała na odtworzeniu małego pododdziału niszczycieli czołgów, który zaopatrzony w ręczne środki walki/obrony przeciwpancernej (Pancerfaust-y i Raketenpanzerbüchse 54 „Panzerschreck”) przygotowuje zasadzkę na pojazdy pancerne nieprzyjaciela.

42891254_330057321150830_8664812304514154496_n

Zdjęcia trwały niemal cały dzień, będąc realizowanymi m.in. w okolicach Kłanina, gdzie typowo filmowych lokalizacji nie brakuje. Współpraca z ekipą Bogusława Wołoszańskiego, tak jak z nim samym, to prawdziwa przyjemność i jednocześnie bardzo duże wyróżnienie. Mamy nadzieję, że okazji do wspólnej pracy, jeszcze nie zabraknie.
Poniżej prezentujemy wiosenny zwiastun całego sezonu „Tajnej Historii XX Wieku”.