JESIENNE MANEWRY W LEŚNEJ HUCIE

Na przełomie listopada i grudnia, nasze stowarzyszenia miało okazję wziąć udział w zorganizowanych przez SRH „Die Freiwilligen” manewrach, które odbyły się w Leśnej Hucie (koło Czarnej Wody). To bardzo malownicze miejsce, a przy tym niemal stworzone do organizacji tego typu aktywności (poprzez swoje położenie, różnorodność terenową i warunki kwaterunkowe) stało się areną bardzo rozbudowanych ćwiczeń, w których duży nacisk obok teorii i praktyki, położono na tzw. garnizonową formułę.

Apele, poranna zaprawa, służba dyżurna, porządek dnia, bloki zdaniowe, a „po służbie” kantyna i czas wolny – wszystko to stworzyło bardzo sympatyczną atmosferę, którą – co ciekawe – spotęgowało samo założenie manewrów. A było ono związane m.in. z przemieszaniem obecnych na ćwiczeniach SRH/GRH. W ten sposób, poza zespołem szkolącym i komendą zgrupowania, wyłoniono cztery drużyny, w skład których wchodzili członkowie obecnych na ćwiczeniach ekip. Nie liczyła się przy tym odtwarzana formacja czy rekonstrukcyjna przynależność (alianci zostali „pomieszani” z Niemcami).
Tak „skonstruowane” pododdziały, metodycznie przechodziły przez zaplanowane tematy szkoleniowe, które dotyczyły kolejno: musztry, ówcześnie stosowanej taktyki, obsługi i wykorzystania moździerza, zastosowania min na polach II Wojny Światowej. Zwieńczeniem całości, było odbywające się po zmierzchu zadanie terenowe, którego celem było wejście w posiadanie zasobnika zrzutowego.
W zadaniu tym, każda z drużyn działała już osobno, a dodatkowo w rejonie działań pojawił się całkowicie nowy, dywersyjny pododdział nieprzyjaciela. Była to nie tylko okazja do wykazania się znajomością mapy, ale też sposobem poruszania się warunkach nocnych, a do tego zastosowania określonych metod dotyczących „walki w nocy”. Manewry zwieńczył apel podsumowujący, który odbył się dnia następnego.

48364541_2870231699669011_1533162338075541504_n

Dziękując SRH „Die Freiwilligen” za zaproszenie do udziału w tych ćwiczeniach i powierzenie jednego z bloków szkoleniowych, chcemy jednocześnie pogratulować kolegom formuły spotkania i całej koncepcji manewrów. Było merytorycznie, klimatycznie i bardzo koleżeńsko, a przy tym perfekcyjnie pod względem organizacyjnym. Wielki szacun dla Was Panowie :-).

Kończąc, chcemy również serdecznie pozdrowić i podziękować za sympatyczne towarzystwo innym obecnym na manewrach SRH/GRH. Dziękujemy za wspólne działania, a także za koleżeńską postawę. Do rychłego zobaczenia :-).
Dzięki uprzejmości „Heidi Stiglitz Photography”, prezentujemy minione ćwiczenia przez pryzmat fotograficznej migawki. Z uwagi na przemieszanie ekip, na zdjęciach są też członkowie innych grup.
Gratulujemy autorce tzw. oka i wychwycenia klimatu manewrów. Brawo :-).

48909487_2870231446335703_5357496618247520256_n